Terapeutická skupina a společenství žen po interrupci,
s jejímiž následky se obtížně vyrovnávají
Terapeutická skupina a společenství žen po interrupci,
s jejímiž následky se obtížně vyrovnávají
“Anonymní (ne)matky” jsou ženy, které podstoupily umělé ukončení těhotenství a tato událost pro ně má osobní hluboký význam. Rozhodly se zpracovat náročný zážitek, pochybnosti, pocity viny či hněvu, porozumět a odpustit sobě i okolí, oplakat ztráty, najít dobrý smysl a další směr v životě. Přes to, co se stalo – nebo právě pro to, co se stalo. Chtějí se navzájem podporovat na cestě za nalezením a uzdravením sebe, svých vztahů a svého života, chtějí sdílet své zkušenosti, sílu a naději.
Ačkoli je interrupce v ČR zcela legální a z lékařského pohledu celkem banální zákrok, pro ženu může být velmi obtížné zvládnout ho a vyrovnat se s ním psychicky. Zároveň je to společenské téma zatížené mnoha předsudky a nepochopením,
Pocit studu, selhání, zklamání, pochybnosti nebo pocity viny, lítost, smutek či stesk pro to, co jsme si nevybrali mohou přijít po každém důležitém rozhodnutí. Jsme po něm totiž v úplně jiném psychickém rozpoložení, už máme nadhled a vidíme, co jsme tehdy neviděli.
A nebo viděli, ale museli jsme „zavřít oči“ a vybrat si, i když nebyla žádná dobrá možnost, bez bolesti a ztrát.
Setkání se ženami s podobnou zkušeností, porozumění jejich situaci a rozhodnutí, pomáhá porozumět sama sobě. Podívat se i na sebe se soucitem a pochopením.
To je jen, klišé, chabý pokus o útěchu. Někdy zlé plodí jen další zlé – pocit selhání, pochybení, lítost a utrpení snadno přináší další a další chyby a utrpení. Ze zlého může být dobré, jen když se změníme, zmoudříme a rozhodneme se to dobré udělat. Hledání, jak mohu nevratné, „nenapravitelné“ nějak vyvážit, udělat z toho nebo za to něco smysluplného a dobrého, je pro psychické uzdravení po interrupci zásadní. Další ženy na stejné cestě mohou poradit a být velkou inspirací.
Odpuštění je proces, má své fáze a podmínky.
Mnohdy snáz odpustíme chybu a selhání jiným lidem, než sami sobě. Na sebe míváme větší nároky, býváme mnohem přísnější. a kritičtější. Odpuštění je proces, má své fáze a podmínky.
Pokud pochopím trápení druhého, dokáži mu odpustit, že byl hloupý či slabý a selhal, nezvládl to lépe, učím se soucitu a shovívavosti.
Pokud zažiji, že někdo druhý, kdo opravdu „ví“- protože zná můj příběh a protože zažil něco podobného – dokáže porozumět a odpustit mi, učím se dívat se na sebe jeho soucitnýma očima.
Smíření se s tím, že jsme lidé – mnohdy slabí, nejistí či chybující – a přesto hodní soucitu, to je zásadní proměna do moudrosti a uzdravení.
Nemůžeš se vrátit zpět a změnit začátek.
Ale můžeš začít tam, kde právě jsi, a změnit konec.
S. C. Lewis
© POD KROVY 2024