ANONYMNÍ (NE)MATKY

Terapeutická skupina a společenství žen po interrupci,
s jejímiž následky se obtížně vyrovnávají​

“Anonymní (ne)matky” jsou ženy, které podstoupily umělé ukončení těhotenství a trpí postabortivním syndromem. Rozhodly se zpracovat pocity viny a hněvu, oplakat své ztráty, odpustit sobě i okolí, najít novou sebedůvěru a chuť znovu začít žít. Chtějí se navzájem podporovat na cestě za uzdravením sebe, svých vztahů a svého života, chtějí sdílet své zkušenosti, sílu a naději.

Nejsi jediná, nemusíš být sama

Pocit, že to byla strašlivá chyba, lítost, zklamání a pocity viny mohou přijít po každém důležitém rozhodnutí. Jsme po něm totiž v úplně jiném psychickém rozpoložení, už máme nadhled a vidíme, co jsme tehdy neviděli. Setkání se ženami s podobnou zkušeností, porozumění jejich situaci a rozhodnutí, pomáhá porozumět sama sobě. Podívat se i na sebe se soucitem a pochopením.

Všechno zlé, je pro něco dobré?

To je jen, klišé, chabý pokus o útěchu. Někdy zlé plodí jen další zlé – fatální chyba, lítost a utrpení snadno přináší další a další chyby a utrpení. Ze zlého může být dobré, jen když se změníme, zmoudříme a rozhodneme se to dobré udělat. Hledání, jak mohu nevratné, „nenapravitelné“ alespoň nějak vyvážit, udělat (z toho nebo za to) něco smysluplného a dobrého, je pro psychické uzdravení po interrupci zásadní. Další ženy na stejné cestě mohou poradit a být velkou inspirací.

Jak odpustit neodpustitelné?

Mnohdy snáz odpustíme chybu a selhání jiným lidem, než sami sobě. Na sebe míváme větší nároky, jsme mnohem přísnější. a kritičtější Odpuštění je schopnost, dá se naučit. Pokud pochopím trápení druhého, dokáži mu odpustit, že byl hloupý či slabý a selhal, nezvládl to lépe, učím se soucitu a shovívavosti. Pokud zažiji, že někdo druhý, kdo opravdu „ví“- protože zná můj příběh a protože zažil něco podobného – dokáže porozumět a odpustit mi, učím se dívat se na sebe jeho soucitnýma očima

Smíření se s tím, že jsme lidé – mnohdy slabí a chybující – a přesto hodní soucitu, to je zásadní proměna do moudrosti a uzdravení.

Nemůžeš se vrátit zpět a změnit začátek. Ale můžeš začít tam, kde právě jsi, a změnit konec.

S. C. Lewis

ANONYMNÍ (NE)MATKY
on-line podpůrný terapeutický kruh žen po interrupci

  • Uzavřená intimní skupina 4-10 žen se společným tématem vyrovnávání se s umělým ukončením těhotenství (interrupcí)
  • Celkem 8x 90min on-line setkání na platformě Zoom během 6 měsíců
  • Podmínkou je aktivní účast se zapnutou kamerou a mikrofonem. Ze setkání se nepořizuje záznam. Zameškané setkání není možné nahradit.
  • Skupinu organizuje a terapeuticky vede psycholožka a psychoterapeutka Mgr. Jana Kučerová
Kruh Anonymní (ne)matky

Zajímá vás program Anonymní (ne)matky?

Skupinový on-line program připravuji. Nechte mi na sebe kontakt, ráda se vám ozvu, jakmile bude otevřen.

Zatím si můžete třeba číst v blogu.