Rozvíjení všímavosti, laskavosti, pohody a radosti
prostřednictvím meditačních cvičení
Rozvíjení všímavosti, laskavosti, pohody a radosti
prostřednictvím meditačních cvičení
Mindfulness – česky všímavost, duchapřítomnost – je schopnost plně si uvědomovat a prožívat přítomný okamžik. Schopnost nezaujatě pozorovat, zaznamenávat a pamatovat si prožívané psychické a tělesné jevy. Schopnost být v kontaktu s tím, co je právě teď, s plnou pozorností, bez posuzování, hodnocení a očekávání.
Trénink a rozvíjení této schopnosti vede k hlubšímu vhledu a větší kontrole nad vlastními prožitky, pocity i myšlenkami – dává prostor pro rozhodování (zda a jak reagovat) a zkoušení nových možností řešení.
Důležitou součástí mindfulness je základní nehodnotící postoj zvědavosti a otevřenosti, a také laskavosti a soucitu se sebou. Mindfulness pěstuje radost a vděčnost, pokorný a tolerantní přístup k sobě, k druhým lidem i ke světu, a vede k pocitu klidu a životní spokojenosti.
Mindfulness je metoda zvládání stresu (života) inspirovaná buddhistickou psychologií, jógou a meditací…
Mindfulness (přesněji program Mindfulness-based stress reduction – MBSR) vytvořil na konci sedmdesátých let 20. století Jon Kabat-Zinn, lékař a emeritní profesor univerzity v Massachusetts, s cílem pomáhat lidem zvládat stres, deprese, úzkosti, bolesti a psychosomatická onemocnění. Kombinuje tréning klasické meditace všímavosti a mnoho praktických cvičení, která vedou k integraci mindfulness do běžného každodenního života.
Dnes program MBSR dnes využívá mnoho zdravotnických zařízení po celém světě a je uznáván jako ověřená léčebná metoda.
Principy mindfulness se osvědčují také v mnoha dalších oblastech: vzdělávání, rozvoj osobnosti, koučing, zvyšování výkonnosti a odolnosti vůči zátěži, vedení pracovních týmů, uzdravování vztahů, změna životního stylu… (K mindfulness v práci se hlásí například Google nebo Twitter.)
Během posledních 20 let bylo provedeno mnoho vědeckých výzkumů zabývajících se vlivem mindfulness na duševní a tělesné zdraví, na spokojenost v životě, na zvládání stresu, zvládání emoční zátěže atd. Přístupy založené na mindfulness byly úspěšně použity při léčbě závislostí, psychických poruch, sociálních fobií, poruchách spánku, při poruchách příjmu potravy, apod.
Efekt standardního 8 týdenního tréninku mindfulness byl prokázán i na neurologické úrovni: výzkumy za pomoci magnetické rezonance objevily zřetelné přestavby a zvětšení hustoty neuronální sítě v mnoha oblastech mozku souvisejících s pamětí, učením, regulací emocí a vnímání sebe sama.
Kurz je velmi praktický. Na setkání probereme všechnu potřebnou „teorii“ a informace nutné k porozumění principů meditace a dalších cvičení. Vyzkoušíme si novou techniku a probereme otázky a případná úskalí či obtíže. Po setkání pak e-mailem pak dostanete shrnutí informací, odkazy k dalšímu studiu a zadání k domácí praxi s šikovnými tipy. Následující hodina začne sdílením zkušeností a objevů ze samostatného cvičení.
Malá bezpečná skupina (6-10 osob) vám pomůže vytrvat i přes případné obtíže, a praktické zkušenosti druhých jsou další inspirací. Zpětná vazba pomáhá vidět i to, co mnohdy sami na sobě ze zvyku přehlédnete, a podporuje všímavosti k sobe, udržení odstupu a laskavého nehodnotícího postoje.
Kurz se sestává ze dvou provázaných přístupů: tzv. formální praxe (sezení) – klasické (nevedené, tiché) meditace všímavosti a vhledu (vipassana) se zaměřením pozornosti na dech. Druhou důležitou součástí je tzv. neformální praxe, která prostřednictvím různých meditativních a introspektivních cvičení pomáhá aplikovat principy všímavosti do běžných každodenních činností a života.
Naučíte se mimo jiné meditaci mettá – laskavosti, vnímavosti ke svému tělu (technika bodyscan), všímavé chůzi, všímavému pohybu, všímavému jezení, zacházení s nepříjemnými situacemi, všímavosti ve vztazích a další.
Pro zážitek pozitivního efektu meditace mindfulness je nezbytné se po dobu kurzu věnovat cvičením (formální i neformální praxi) každý den – cca 30-45minut alespoň 5x týdně mezi jednotlivými setkáními.
osobní zkušenost s meditací a benefity, které přináší + jednoduché praktické techniky pro prohloubení všímavosti, laskavosti, sebeuvědomění, soustředění, vyrovnanosti, trpělivosti, odolnosti a další důležitých schopností mysli,
Budete efektivněji zvládat každodenní aktivity, psychické či fyzické obtíže i pracovní zátěž. Prohloubí se vaše schopnost empatie a pochopení pro druhé, nakazíte se nadhledem, tolerancí a laskavostí k sobě i lidem.
Meditační praxe
Absolvoval čtyřletý psychoterapeutický výcvik v satiterapii (terapie založená na všímavosti / mindfulness), vycházející z principů buddhistické psychologie.
Dovednosti a kondici také čerpá z mnohaleté meditační praxe již od roku 1993.
Intenzivní zkušenost získal i při půlročním pobytu v meditačních klášterech v Barmě.
Výuce Mindfulness se věnuje od roku 2016.
Slávek je lektor, terapeut a krizový intervent.
Psychoterapii se věnuje v centrech Lávka a PoPoli.
Je lektorem v kurzech krizové intervence, učitelem buddhistické meditace a Mindfulness a dalších.
POD KROVY se s ním můžete setkat také na konzultaci pro páry se dvěma terapeuty (Slávek + Jana).
Vzdělání
Vystudoval sociologii na Univerzitě Karlově.
Kromě Satiterapie má také výcvik ve facilitaci skupinových procesů, doprovázení umírajících v hospici, krizové intervenci a Procesově orientované psychologie, která pracuje s jednotlivci, páry i skupinami ve společnosti.
Má také zkušenost s Gestalt terapií, focusingem, PBSP, psychodramatem a rodinnými konstelacemi.
Studuje psychosomatické disciplíny na DAMU, kde je pro něj velkým zdrojem inspirace a energie studium dialogického jednání.
Kurz vede Slávek Keprt
Kde: POD KROVY, Francouzská 34, Praha 2
Prostor je „domácký“ a je v podkroví – ve 4. patře bez výtahu. Sedí se na zemi – na koberci a meditačních polštářcích. K dispozici jsou také balanční sedáky, polštářky a deky a nápoje (voda, čaj).
Celkem 8 setkání pravidelně každé úterý v podvečer 19-21h
+ je nutná pravidelná samostatná praxe mezi jednotlivými setkáními (cca 30-45minut alespoň 5x týdně)
Počet míst: 6 -10
Cena 4500,-Kč za celý kurz
Případná zameškaná setkání není možné nahradit ani vrátit část kurzovného.
Léčím bolavé ženské duše, pomáhám jim najít usmíření a novou sílu do života, vztahu, mateřství. Učím laiky i odborníky, jak se postarat o sebe i druhé v těžkých chvílích. Věřím na léčivou sílu všímavosti, laskavosti a soucitu se sebou. Věřím, že se vždycky dá začít tady a teď a udělat něco dobrého a smysluplného. Jsem psycholožka, psychoterapeutka a lektorka a mé místo je POD KROVY.
© POD KROVY 2023