POSTABORTIVNÍ SYNDROM
pro odborníky

Co prožívá žena v souvislosti s potratem a po něm

a jak jí pomoci

Postabortivní syndrom - proč se o něm nemluví?

Ženy, které truchlí po ztrátě miminka ještě před narozením i během porodu či brzy po něm, provázím od roku 2015. Postupně přibývá knih, pomáhajících organizací a iniciativ, které o této ztrátě otevřeně mluví a pomáhají matkám (rodičům) touto zkušeností projít. 

Přesto ve společnosti zůstává mnoho nepochopení a nerespektu ke ztraceným dětem a bolesti, kterou jejich rodiče prožívají

 

Umělé ukončení těhotenství (interrupce) je v Česku sice zcela legální a vlastně celkem běžný lékařský zákrok, zároveň ale stále tabu zatížené mnoha předsudky. Ženy po interrupci, pokud mají nějaké obtíže, těžko hledají porozumění a podporu mezi blízkými i odborníky. A jejich nejčastější otázka bývá: „Proč mi nikdo neřekl, že to pak může být takhle zlé? Proč se o tom nemluví?“ 

Postabortivní syndrom - psychosomatické obtíže

 

Postabortivní syndrom není oficiální diagnóza – pouze souhrnný název pro širokou škálu obtíží a příznaků, které se mohou objevit po prodělaném potratu – spontánním i umělém.

Postabortivní syndrom - tabu

Z psychologického (terapeutického) pohledu nezáleží na tom, zda jsou tyto obtíže prokazatelně důsledkem pouze prodělaného potratu, interrupce či perinatální ztráty. 

Je možné, že by tyto obtíže u konkrétní ženy spustil i jiný stres. A, samozřejmě, rozhodně ne každá žena má po potratu jakékoli či dokonce závažné obtíže. 

Jakmile klient v terapii jakékoli své problémy subjektivně spojuje s prožitou událostí (například potratem), je třeba tuto souvislost respektovat a v terapii s ní pracovat.

Postabortivní syndrom je pouze název, který pomáhá uchopení problému a diskusi, sdílení zkušeností mezi odborníky, porozumění a pomoci postiženým. 

Z psychologického pohledu nejde o argumenty pro zakázání potratů nebo naopak respektování svobody rozhodování (pro-life versus pro-choice), ale o porozumění utrpení konkrétního člověka a hledání cesty jeho zmírnění.

PSYCHOLOGIE POTRATU A POSTABORTIVNÍ SYNDROM
celodenní seminář pro pomáhající profesionály

Obsah:

 • Mýty o potratech, 3 typické laické reakce;
 • úvod do psychologie krizí a traumat;
 • právní a medicínské minimum;
 • postabortivní syndrom jako specifická forma posttraumatické poruchy;
 • psychologické rozdíly mezi ztrátou dítěte a umělým ukončením těhotenství;
 • krize rozhodování, 4 úrovně argumentů;
 • rizikové faktory pro rozvoj postabortivního syndromu;
 • příznaky, projevy a typická témata;
 • postupy krizové intervence a dlouhodobé psychoterapie;
 • práce se vztahem k dítěti; symboly a rituály;
 • provázení při truchlení;
 • práce se s hněvem, studem, pocity selhání, viny a zodpovědností;
 • role muže (otce dítěte), prožívání během rozhodování, možná traumatizace;
 • role blízkých a zdravotníků;
 • ochutnávka terapeutických technik, příklady z psychoterapeutické praxe;
 • přehled pomáhajících organizací.

Pro koho je tento seminář přínosný?

 • porodní asistentky, duly, 
 • gynekologické sestry a lékaře,
 • fyzioterapeuty,
 • rodinné, manželské a párové poradce a terapeuty,
 • duchovní,
 • psychoterapeuty,
 • sociální pracovníky, 
 • konzultanty, kouče,
 • vítáme i laiky se zájmem o psychologický pohled na téma.

Seminář je veden formou přednášky, s několika praktickými ukázkami terapeutických technik, prostorem pro otázky a sdílení zkušeností.

Seminář není akreditovaný. Ale každý dostane krásné osvědčení o účasti.

Organizační informace

Kde: POD KROVY, Francouzská 34, Praha 2. 

Prostor je komorní, „domácký“ a je v podkroví – ve 4. patře bez výtahu.  Sedí se na skládacích židlích a křesílkách, pohovce a polštářcích na koberci. K dispozici jsou deky a polštářky pro vaše pohodlí, voda, káva, čaj a podložky na psaní.

Je možné na místě přespat na lůžku s peřinkami (300Kč) nebo ve vlastním spacáku (200Kč).

V případě nepříznivé epidemiologické situace bude seminář realizován on-line prostřednictvím Zoom.

Vede: psychoterapeutka Mgr. Jana Kučerová

Datum a čas: sobota 25.3. 2023  10-18h (18:30), polední pauza 90min, 8 vyučovacích hodin.

Počet osob: Kurz se uskuteční, pokud se sejde alespoň 6 účastníků. V případě většího zájmu (nad 15 osob) je možná změna místa konání. 

Cena: 1900Kč   Při účasti více osob z jedné organizace mohu nabídnout slevu.

Prosím, seznamte se předem se storno podmínkami – především: přihláška je platná až po zaplacení kurzovného. Nezaplacené přihlášky jsou po 5ti dnech automaticky stornovány. Odhlášení je možné nejpozději týden předem, poté již není možné kurzovné vracet, ale můžete místo sebe poslat náhradníka. 

Ohlasy účastníků

On-line seminář Psychologie potratu a postabortivní syndrom v dubnu 2021

Jana Slavíčková
Read More
Kurz předčil moje očekávání. Upevnil mé poznatky, jak komunikovat a podpořit ženu v těžké situaci, přínosné byly konkrétní případy z praxe. Téma je pojato komplexním způsobem, nenapadá mě, co by mělo být jinak.
Mgr. Markéta Květoňoválaktační poradkyně, sociální pracovnice
Read More
Velmi mne oslovila vaše laskavost s jakou jste o tomto těžkém tématu hovořila a co si odnáším - nádhernou myšlenku (už nevím jak přesně jste to formulovala), ale že to "zlo" nemusí zůstat zlem, když ostatní nebudou soudit....je to velmi silná myšlenka, která by byla třeba v celé společnosti...O tomto tématu se skutečně mluví jen jako o možnosti volby, ale je to mnohem víc, hloubka semináře byla skvělá!!! Taky se mi líbilo jak jste mluvila o tom, že žádné rozhodnutí nemusí být dobré, natož nejlepší - tak to cítí hodně žen. Cítí se zahnány do kouta a společnost vnímá akt jako "zákrok" po kterým jsou rychle zase doma a ok....Víc než jindy vnímám jak moc tabuizované je vše s čím ženy po potratu nebo interupci žijí...Kéž by Vám chtěli naslouchat gynekologové, porodníci....Mám několik klientek, které se nerozloučily se svým mrtvě narozeným miminkem a několik, co ano a je to obrovský rozdíl. Neudělaly to jen proto, protože nevěděly že můžou...Díky za skvělý seminář! Moc mi pomohl a bude-li v budoucnu ještě něco, hlásím se:-)
Eva Kavanováklinická psycholožka
Read More
Seminář splnil má očekávání. Líbila se mi struktura, praktické a přínosné informace, příklady z praxe, příjemná atmosféra.
Broňa Hradeckádula, terapeutka
Read More
Kurz předčil moje očekávání! Mám už vzdělávací kurz na prenatální ztrátu, tento seminář mi rozšířil pohled na přístup ke klientkám. Obohacující byly praktické ukázky v práci s klienty a osobitý přístup lektorky. Přínosné je vědět, že s tímto tématem pracuje již tolik lidí, mluví se o něm a není tabuizováno.
Irenapsychoterapeutka
Read More
Líbila se mi nejen profesionalita a přehled (to jsem očekávala), ale i " fluidum" lektorky. Ocenila jsem ale i to, jak mi v průběhu celého dne "spínalo" mnohé k různým klientům (nejen ke klientkám, kterých se téma bezprostředně týkalo). A zachytila jsem i supervizní moment, kdy jsem si zvědomovala, že "odpuštění si" někdy uspěchávám a vnáším dřív než klient. Kurz předčil moje očekávání. Děkuju.
D.terapeutka
Read More
Kurz splnil má očekávání. Za nejpřínosnější považuji pojmenování oblastí, kterým se v rámci terapie se ženami po potratu a s postabortivním syndromem věnovat.
S.sociální pracovnice
Read More
|Kurz splnil moje očekávání. Sama jsem kdysi podstoupila interupci. Oslovila mne ta různost prožívání a to, jak silně může okolí ovlivnit, jak žena tuto zkušenost zpracuje.
Previous
Next

Z anonymních dotazníků zpětné vazby na kurz Postabortivní syndrom v lednu 2019

Previous
Next
 

Jste odborník a zajímá vás postabortivní syndrom?

Nechte mi na sebe kontakt, ráda Vám pošlu poštovního holuba, jakmile připravím něco nového.

Novinky můžete sledovat také na podkrovním Facebooku.

 

Pro skupinu alespoň 6 lidí ráda připravím soukromý kurz na přání

 

error: Content is protected !!