POROZUMĚNÍ POTRATU
Z POHLEDU KRIZOVÉ INTERVENCE
A TERAPIE TRAUMAT

Co prožívá žena v souvislosti s interrupcí, potratem či perinatální ztrátou a možnosti terapeutické pomoci

Psychické obtíže po potratu a interrupci

Ženy, které truchlí po ztrátě miminka ještě před narozením i během porodu či brzy po něm, provázím od roku 2015. Postupně přibývá knih, pomáhajících organizací a iniciativ, které o této ztrátě otevřeně mluví a pomáhají matkám (rodičům) touto zkušeností projít. 

Přesto ve společnosti zůstává mnoho nepochopení a nerespektu ke ztraceným dětem a bolesti, kterou jejich rodiče prožívají

 

Umělé ukončení těhotenství (interrupce) je v Česku sice zcela legální a vlastně celkem běžný lékařský zákrok, zároveň ale stále tabu zatížené mnoha předsudky. Ženy po interrupci, pokud mají nějaké obtíže, těžko hledají porozumění a podporu mezi blízkými i odborníky. A jejich nejčastější otázka bývá: „Proč mi nikdo neřekl, že to pak může být takhle zlé? Proč se o tom nemluví?“ 

Postabortivní syndrom - psychosomatické obtíže

 

Postabortivní syndrom není oficiální diagnóza – pouze souhrnný název pro širokou škálu obtíží a příznaků, které se mohou objevit po prodělaném potratu – spontánním i umělém.

Postabortivní syndrom - tabu

Z psychologického (terapeutického) pohledu nezáleží na tom, zda jsou tyto obtíže prokazatelně důsledkem pouze prodělaného potratu, interrupce či perinatální ztráty. 

Je možné, že by tyto obtíže u konkrétní ženy spustil i jiný stres. A, samozřejmě, rozhodně ne každá žena má po potratu jakékoli či dokonce závažné obtíže. 

Jakmile však klient v terapii jakékoli své problémy či symptomy subjektivně spojuje s prožitou událostí (například potratem), je třeba tuto souvislost respektovat a v terapii s ní pracovat.

Postabortivní syndrom je pouze název, který pomáhá uchopení problému a diskusi, sdílení zkušeností mezi odborníky, porozumění a pomoci postiženým. 

Z psychologického pohledu nejde o argumenty pro zakaz potratů nebo naopak respektování svobody rozhodování (pro-life versus pro-choice), ale o porozumění utrpení konkrétního člověka a hledání cesty jeho zmírnění.

celodenní seminář pro pomáhající profesionály

PSYCHOLOGIE potratU A POSTABORTIVNÍ SYNDROM

Interrupce, spontánní potrat a perinatální ztráta
z pohledu krizové intervence a terapie traumat

Obsah:

 • Potrat v nejširším významu: Interrupce, zamlklé těhotenství, spontánní potrat, ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů, perinatální ztráta
 • Mýty a typické laické reakce;
 • úvod do psychologie krizí a traumat;
 • právní a medicínské minimum;
 • postabortivní syndrom jako specifická forma posttraumatické poruchy;
 • psychologické rozdíly mezi ztrátou dítěte a umělým ukončením těhotenství;
 • krize rozhodování o (ne)ukončení těhotenství, 4 úrovně argumentů;
 • možnosti krizové intervence a provázení při rozhodování
 • rizikové faktory pro rozvoj postabortivního syndromu;
 • příznaky, projevy a typická témata;
 • krizová intervence po zákroku či ztrátě
 • interrupce, potrat a perinatální ztráta v dlouhodobé psychoterapii;
 • práce se vztahem k dítěti; symboly a rituály;
 • provázení při truchlení;
 • práce se s hněvem, studem, pocity selhání, viny a zodpovědností;
 • role muže (otce dítěte), prožívání během rozhodování, možná traumatizace;
 • role blízkých a zdravotníků.

Pro koho je tento seminář přínosný?

 • porodní asistentky, duly, 
 • gynekologické sestry a lékaře,
 • fyzioterapeuty,
 • rodinné, manželské a párové poradce a terapeuty,
 • duchovní,
 • psychoterapeuty,
 • sociální pracovníky, 
 • konzultanty, kouče,
 • vítáme i laiky se zájmem o psychologický pohled na téma.

Seminář je veden formou přednášky, s ochutnávkami terapeutických technik, prostorem pro otázky a sdílení zkušeností.

Seminář není akreditovaný. Ale každý dostane krásné osvědčení o účasti.

Organizační informace

Kde: Praha – Slou Flou  – Vinohradská 23, Praha 2 Vinohrady.

Vede: psychoterapeutka Mgr. Jana Kučerová

Datum a čas: pondělí 6.11. 2023  9:30-17:30h (18), polední pauza 90min, 8 vyučovacích hodin.

Cena: 2500Kč 

Počet účastníků: 10-26

Pokud se seminář nenaplní nebo bude zrušen ze strany pořadatele, vracíme přihlášeným plnou částku.

Přihláška je platná až po zaplacení kurzovného. Nezaplacené přihlášky jsou po 5ti dnech automaticky stornovány. Odhlášení je možné nejpozději týden předem, poté již není možné kurzovné vracet, ale můžete místo sebe poslat náhradníka. (Prosíme, seznamte se předem se storno podmínkami.)

Ohlasy účastníků

K.
Read More
Milá Jano, chci ještě jednou moc poděkovat za včerejší kurz. Informací bylo spousta, k těm se ještě potřebuju vrátit a porovnat si je. Nicméně je neuvěřitelné, jakou jste svému povídání schopná dát strukturu...tak pěkně to přirozeně plynulo a zároven šlo v souladu s prezentací... A ze všeho byla cítit vaše velká citlivost a pokora k tématu. že i když se stím potkáváte často, jste k tomu stále velmi citlivá. Hodně mě taky inspitovalo, jak jste mluvila o tom, že nestíháte číst a že to, co předáváte, je zkušenost. To je nesmírně cenné! A pro mě i dost povzbudivé, protože taky nestíhám číst tolik, kolik bych si přála... Ráda bych se ve své praxi těmto tematu nyní více a cíleně věnovala, tak jsem ráda, že se mám o co opírat. Mám svou osobní zkušenost - první miminko nám umřelo ve 38 týdnu. Mám 3 děti a není to tak dlouho, co jsem podstoupila interupci. Myslím, že obě zkušenosti jsem prošla tak nejlépe jak šlo a asi i dost vědomě. Myslím, že má zkušenost může být v práci cenná a zároven vnímám riziko, že mohu mít zkreslenou představu, jak to ostatní prožívají. To byl taky důvod, proč jsem chtěla vyrazit na váš kurz, abych si to spektrum pořádně rozšířila, abych nebyla zaslepená jen svou zkušeností... Bylo mi tam včera moc dobře, i když jak říkáte, nejsou to lehká a příjemná temata..
S.sociální pracovnice
Read More
|Kurz splnil moje očekávání. Sama jsem kdysi podstoupila interupci. Oslovila mne ta různost prožívání a to, jak silně může okolí ovlivnit, jak žena tuto zkušenost zpracuje.
Alena Rohlíkovásociální pracovnice v nemocnici
Read More
Moc děkuji, že o postabortivnim syndromu mluvíte. Vlastně jste jediná, o kom vím, že téma otevírá. Díky Vašemu semináři jsem částečně schopna s maminkami po tomto typu ztráty komunikovat na vyšší úrovni, na úrovni "pomocníka", odborníka. A moc Vám za to děkuji.
Jana Slavíčková
Read More
Kurz předčil moje očekávání. Upevnil mé poznatky, jak komunikovat a podpořit ženu v těžké situaci, přínosné byly konkrétní případy z praxe. Téma je pojato komplexním způsobem, nenapadá mě, co by mělo být jinak.
Mgr. Markéta Květoňoválaktační poradkyně, sociální pracovnice
Read More
Velmi mne oslovila vaše laskavost s jakou jste o tomto těžkém tématu hovořila a co si odnáším - nádhernou myšlenku (už nevím jak přesně jste to formulovala), ale že to "zlo" nemusí zůstat zlem, když ostatní nebudou soudit....je to velmi silná myšlenka, která by byla třeba v celé společnosti...O tomto tématu se skutečně mluví jen jako o možnosti volby, ale je to mnohem víc, hloubka semináře byla skvělá!!! Taky se mi líbilo jak jste mluvila o tom, že žádné rozhodnutí nemusí být dobré, natož nejlepší - tak to cítí hodně žen. Cítí se zahnány do kouta a společnost vnímá akt jako "zákrok" po kterým jsou rychle zase doma a ok....Víc než jindy vnímám jak moc tabuizované je vše s čím ženy po potratu nebo interupci žijí...Kéž by Vám chtěli naslouchat gynekologové, porodníci....Mám několik klientek, které se nerozloučily se svým mrtvě narozeným miminkem a několik, co ano a je to obrovský rozdíl. Neudělaly to jen proto, protože nevěděly že můžou...Díky za skvělý seminář! Moc mi pomohl a bude-li v budoucnu ještě něco, hlásím se:-)
Eva Kavanováklinická psycholožka
Read More
Seminář splnil má očekávání. Líbila se mi struktura, praktické a přínosné informace, příklady z praxe, příjemná atmosféra.
Broňa Hradeckádula, terapeutka
Read More
Kurz předčil moje očekávání! Mám už vzdělávací kurz na prenatální ztrátu, tento seminář mi rozšířil pohled na přístup ke klientkám. Obohacující byly praktické ukázky v práci s klienty a osobitý přístup lektorky. Přínosné je vědět, že s tímto tématem pracuje již tolik lidí, mluví se o něm a není tabuizováno.
Irenapsychoterapeutka
Read More
Líbila se mi nejen profesionalita a přehled (to jsem očekávala), ale i " fluidum" lektorky. Ocenila jsem ale i to, jak mi v průběhu celého dne "spínalo" mnohé k různým klientům (nejen ke klientkám, kterých se téma bezprostředně týkalo). A zachytila jsem i supervizní moment, kdy jsem si zvědomovala, že "odpuštění si" někdy uspěchávám a vnáším dřív než klient. Kurz předčil moje očekávání. Děkuju.
D.terapeutka
Read More
Kurz splnil má očekávání. Za nejpřínosnější považuji pojmenování oblastí, kterým se v rámci terapie se ženami po potratu a s postabortivním syndromem věnovat.
Previous
Next
Previous slide
Next slide
Jste odborník a zajímá vás postabortivní syndrom?

Nechte mi na sebe kontakt, ráda Vám pošlu poštovního holuba, jakmile připravím něco nového.

Novinky můžete sledovat také na podkrovním Facebooku.

 

Pro skupinu alespoň 8 lidí ráda připravím soukromý kurz na přání