POSTABORTIVNÍ SYNDROM

... když to s těhotenstvím nedopadne dobře

POSTABORTIVNÍ SYNDROM 

– někdy též post-abortivní syndrom, zkratkou PAS;

– případně post-interrupční syndrom specificky po umělém ukončení těhotenství;

je souhrnný název pro psychické, psychosomatické, vztahové a další obtíže po prodělaném potratu (umělém i spontánním), úmrtí miminka v pozdějších fázích těhotenství a během porodu či brzy po něm. Nejedná se o oficiální diagnózu a výzkumy se velmi liší v odhadech, kolik žen po potratu (či pouze po interrupci) psychickými a dalšími obtíži trpí. 

Symptomy mohou být nespecifické, mohou mít různou závažnost a nemusí se objevit bezprostředně po potratu.

 

Potrat znamená hlubokou osobní ztrátu

Nezáleží, jak bylo miminko velké, zda bylo či nebylo chtěné, plánované a v pořádku…  

Jde nejen o ztrátu dítěte, ale také ztrátu budoucnosti, jak jsme si ji plánovali. Ztrátu naděje, víry v dobrý, bezpečný a smysluplný svět, důvěry v partnera, v lékaře, v sebe… 

Někdy jde poměrně dobře a přirozeně tuto ztrátu přijmout, oplakat, smířit se s ní a jít životem dál. Někdy se to ale nedaří a žena (nezřídka i muž nebo jiní blízcí lidé) zůstává v zajetí smutku, hněvu, výčitek a viny, zklamání a nepochopení

V některých případech může být toto negativní prožívání tak silné, že téměř nelze zvládat běžné věci: jíst, spát, chodit do práce a starat o domácnost či rodinu. Objevují se zlé sny, úzkosti, konflikty s partnerem, obtíže v intimitě, velké vyčerpání, somatické problémy… Bolí každé setkání s těhotnou ženou, miminkem, tématem těhotenství v rozhovoru. Může přijít silná (iracionální) touha otěhotnět ihned znovu, téměř za jakoukoli cenu – mnohdy ruku v ruce s obrovským strachem, že se bude traumatizující zážitek opakovat. 

Je důležité mít o tom s kým mluvit – bez strachu z nezájmu, nepochopení, odsouzení.

 

Hledáte pomoc?

webinář úvod do odpuštění

Psychoterapie postabortivního syndromu

 • Specializuji se na psychoterapii postabortivního syndromu. 
 • Rozumím prožívání ženy během krize rozhodování i během traumatického zážitku potratu (spontánního i umělého). 
 • Budu vaším průvodcem a oporou v procesu truchlením po perinatální ztrátě. 
 • Pomohu vám zpracovat pocity hněvu i bezmoci, 
 • pomohu vám odpustit a vyrovnat se s tím co se stalo, 
 • překonat psychické i psycho-somatické obtíže (deprese, úzkosti, onemocnění…)
 •  a najít novou cestu sama k sobě i životu.
 • Podmínky a cenu najdete v ceníku.
Párová konzultace se dvěma terapeuty

Provázení v procesu rozhodování

 • Rozhodování o ne/ukončení těhotenství je mimořádně stresující a může spustit závažnou osobní i vztahovou krizi. Zároveň je obvykle nutné rozhodnout se během pár dnů či nanejvýš týdnů. Mohu Vám být v tomto náročném období oporou a pomoci vám najít vaše osobní nejlepší možné rozhodnutí. Objednejte se na krizovou intervenci, k dispozici budu během několika dnů.
 • S kolegou Mgr. Boleslavem Keprtem PhD. nabízíme také párovou konzultaci se dvěma terapeuty pro muže a ženu (rodiče) – aby rozhodnutí o jejich dítěti bylo opravdu společné. 
 • Podmínky a cenu najdete v ceníku.
Kruh anonymní (ne)matky

ANONYMNÍ (NE)MATKY
on-line podpůrná terapeutická skupina
pro ženy po interrupci

 • Cyklus 7 setkání jednou měsíčně v bezpečném kruhu 4-8 žen on-line na platformě Zoom.
 • Sdílení a vzájemná podpora, 
 • léčba psychických zranění a obtíží souvisejících s umělým ukončením těhotenství pod vedení psychoterapeutky Mgr. Jany Kučerové.
Postabortivní syndrom - seminář pro odborníky

PSYCHOLOGIE POTRATU A POSTABORTIVNÍ SYNDROM
semináře pro odborníky

Praktické informace pro pomáhající profesionály, kteří se setkávají s ženami po po umělém ukončení těhotenství, spontánním potratu a úmrtí miminka během těhotenství či při porodu a brzy po něm.

Psychologie prožívání ženy v krizi rozhodování, provázení ve vyrovnávání se s traumatem, zpracování hněvu a viny, vztah k dítěti…

Články z Podkrovního blogu

Vánoce po ztrátě dítěte

Vánoce po ztrátě

Vánoce jsou tradičně časem radosti, oslav a rodinných setkání. Měli bychom se na ně těšit. Ale je obtížné těšit se a veselit, když zároveň prožíváte hluboký zármutek a vše kolem vám vaši bolest připomíná.

Číst dál »
Máma je jen člověk

Máma je (taky) jenom člověk

Takový typický příběh z terapeutické praxe. Obyčejná žena, máma dvou dětí, s manželem, hypotékou, rodičákem. Před časem neplánovaně otěhotněla a šla na potrat. Zodpovědně a rozumně probrali s mužem pro a proti a rozhodli se. Všechno vypadalo jasně a jednoduše. Teď to nechápe a téměř se s tím nedá žít.

Číst dál »
Nic není černobílé

V životě nic není černobílé

Jak se rozhodnout, když je málo času, rozhodnutí může zásadně změnit váš život a když ho uděláte, nepůjde vzít zpět? Máte to v ruce, černé na bílém: fotku z ultrazvuku, potvrzení o těhotenství (nečekaném, nechtěném) nebo lékařskou zprávu o nemoci či závažné vývojové vadě vašeho děťátka. Co teď?

Číst dál »

Z MÉDIÍ...

V sobě - podcast Psychologie.cz

Rozhodnutí o ukončení těhotenství ženy obvykle dělají pod tlakem. Čas je omezený, zkušenosti chybí. V konfliktu stojí proti sobě racionální úvahy a emoce…

Rozhovor s Emmou Smetanou v DVTV

Psychologické odpovědi na politické téma zákazu potratů v USA. Hlavně o tom, že nic není tak černobílé a předem jasné, jak se na první pohled může zdát. 

Společně s Nesoudíme. Pomáháme. – organizací, která pomáhá těhotným ženám (A když je třeba, i těm po potratu.)

Pár slov o tom, že není snadné ani jít na potrat, ani si dítě za nepříznivých okolností nechat. Ale vždy je možné hledat pomoc.

Stránka plná odkazů na knihy, on-line projekty, zdroje informací i a pomáhajících organizací.