PSYCHOTERAPIE, PORADENSTVÍ
KRIZOVÁ INTERVENCE


Odborná psychologická pomoc, terapie traumat, provázení v sebepoznání a seberozvoji, informace a poradenství

Psychoterapie

Psychoterapie je léčba psychických (duševních, emočních, osobních…) obtíží psychologickými prostředky – především rozhovorem. Obvykle znamená dlouhodobou spolupráci s odborníkem – psychoterapeutem. (Více o mé odborné způsobilosti, zkušenostech a zaměření najdete na stránce O mně).

Lidé často vyhledávají psychologickou pomoc, když jim jejich psychické obtíže příliš znesnadňují život a sami už si nevědí rady (podobně, jako hledají fyzioterapeuta, když už se pro bolest nedá hnout). V takovém případě je někdy dobré spolupracovat ještě s lékařem – psychiatrem, případně praktickým lékařem, který předepíše léky.

Psychoterapie může být také způsob sebepoznání a práce na sobě (podobně jako mnozí chodí na fyzioterapii, protože chtějí zlepšit své držení těla a pohybové vzorce, aby se cítili dobře a bolestem a úrazům předcházeli). 

 

Psychoterapie vyžaduje odvahu, čas, energii a peníze

Jen výjimečně vede k očekávanému cíli (zbavení se obtíží) či změně v životě (sebedůvěra, fungující vztahy…) pouze uvědomění, “prozření”. Pochopení, kdy a jak mé obtíže vznikly (ano, obvykle to bývá v dětství nebo během traumatizujícího zážitku), je velmi důležité, ale samo o sobě většinou nestačí. Je potřeba změnit hluboce zakořeněné zvyky, jak zacházíme sami se sebou a se světem, a naučit se jiné, zdravější způsoby fungování. (Podobně jako při zlepšování tělesné kondice jsou zřetelné výsledky až po nějakém čase cvičení.)

 

 

Rozhodnutí vstoupit do psychoterapie 

je už prvním (a naprosto zásadním) krokem na cestě ke změně. Je dobré předem počítat s tím, že to bude cesta – proces, který vyžaduje kromě platby za sezení i vaše osobní nasazení, energii a pozornost, kterou chcete a můžete sami sobě (léčbě svých obtíží, zpracování svých témat) věnovat. 

 

Pokud cítíte, že chcete a potřebujete psychoterapeutickou pomoc, ale jste ve finanční tísni, vyhledejte psychoterapii hrazenou ze zdravotního pojištění nebo za dotovanou cenu v Sociální klinice.

 

Pokud máte závažné problémy, ale z jakéhokoli důvodu nechcete nebo nemůžete nyní věnovat potřebný čas a energii dlouhodobé práci – prostě potřebujete úlevu rychlou a hned, zkuste psychologickou krizovou intervenci.

Co vám mohu nabídnout v psychoterapii

 • Společně zpracujeme zážitek traumatu a vyléčíme vaše posttraumatické psychické obtíže;

 • vypátráme příčiny úzkostných či depresivních obtíží, odhalíme nefunkční programy, pomohu vám porozumět jim a společně najdeme nové způsoby, jak zacházet se sebou a svým životem, aby se tyto symptomy nevracely,

 • pomohu vám vyřešit problémy ve vztazích, vztahové a rodinné krize, osamělost;

 • naučím vás zvládat stres, znovu se postavit na nohy po syndromu vyhoření, najít zdroje zdraví a síly při chronickém vyčerpání a psychosomatických obtížích;

 • provedu vás náročnou životní situací: truchlením po ztrátě blízkého člověka či důležité životní hodnoty, podpořím vás během péče o nemocného či umírajícího, spolu zvládneme vaše vážné onemocnění a pod. 

 • pomohu vám najít hlubokou sebedůvěru a spokojenost v se svým životem;

 • specializuji se na terapii postabortivního syndromu: ošetřím bolavá témata související s potratem (umělým i spontánním) či úmrtím děťátka později v těhotenství a kolem porodu. Ráda vám budu oporou i během těhotenství a mateřství, jehož okolnosti nejsou příznivé.

 • pomohu vám pochopit a ošetřit psychické souvislosti neplodnosti a budu vám oporu během procesu umělého oplodnění (IVF).

Nevadí, pokud nevíte přesně, jak svůj problém nebo téma pojmenovat a jestli je psychoterapeutická cesta se mnou jako průvodcem pro vás to pravé. První setkání je seznamovací (“oťukávací”) a nezávazné – společně zjistíme, zda je psychoterapie to, co chcete a potřebujete. A pokud ano, podle vašich aktuálních potřeb a možností domluvíme společný plán: hlavní téma a cíl naší spolupráce, předběžný časový horizont a konkrétní podmínky.

 

Přijímám nové klienty do dlouhodobé psychoterapieTermín pro první sezení mohu nabídnout již do dvou až tří týdnů – zejména v dopoledních hodinách či brzy odpoledne.

Svým klientům mohu nabídnout také setkání prostřednictvím skype a telefonické konzultace.

Veškeré služby jsou hrazeny přímo (nemám smlouvu se ZP). Základní cena individuálního setkání  je 900 Kč za 50minPodrobné informace o cenách služeb a podmínkách spolupráce najdete v Ceníku.

Uzdravovat znamená dotýkat se s láskou toho, čeho jsme se dosud dotýkali se strachem.”

                                                                                                                                           Stephen Levine

psychoterapie

Krizová intervence

Krizová intervence je něco jako psychologická (psychoterapeutická) pohotovost. Spolupráce obvykle trvá jen několik setkání, ale stává se, že stačí i sezení jediné – které vás uklidní a nasměruje. 

Krize jsou náročné chvíle a období v životě, výzvy či zkoušky – mnohdy však nad naše aktuální síly.  Typicky s sebou nesou silné negativní emoce, potíže s pozorností a pamětí, “zacyklené” myšlení a nejrůznější psychosomatické projevy. Při delším trvání krize se objevuje vyčerpání, bezradnost a někdy též zdravotní obtíže.  Často se v krizi také vracejí dřívější nezpracovaná témata nebo zhoršují dlouhodobé obtíže prakticky v jakékoli oblasti.

Psychologická “první pomoc” se soustředí právě a jen na zvládnutí těchto akutních obtíží a nastolení co nejoptimálnějších podmínek pro ujasnění si priorit a řešení konkrétního problému. Úkolem krizového interventa je pomoci vám, abyste to zvládli sami – v tomto se podobá koučingu.

Jak vám mohu být užitečná při psychické krizi

 
 • Odbornou pomoc v akutních situacích nabízím dospělým jednotlivcům, výjimkou je pouze párová konzultace 2 klienti +2 terapeuti společně s kolegou Slávkem Keprtem.

 • podržím vás při zhoršení či atace duševního nebo tělesného onemocnění, které jinak zvládáte sami. Pomohu vám rozhodnout se o další léčbě nebo její změně.

 • pomohu vám “oklepat se” ze šoku z náhlé nepříjemné nebo tragické události.  Pomohu vám pochopit a zpracovat co se stalo, najít pevnou půdu pod nohama a cestu, jak žít dál. 

 • mnohé krizové situace se v lidském životě typicky opakují, proto mohu nabídnout radu či inspiraci ze svých odborných znalostí a zkušeností;

 • nestranně s vámi proberu těžká dilemata – třeba rozhodování o těhotenství, vztahu, práci či studiu. Společně probereme všechny možnosti a okolnosti, pomohu vám slyšet vaše jedinečné osobní potřeby a touhy, urovnat si myšlenky a hodnoty a najít odvahu a sílu k rozhodnutí a jeho realizaci;

 • společně najdeme zdroje jistoty a pozitivní energie a také prostor pro odreagování stresu a zátěže v situacích, kdy se toho sešlo příliš mnoho najednou a docházejí vám síly;

 • naučím vás zklidňující techniky práce s myslí, emocemi i tělem, abyste lépe zvládali sami sebe v náročném období;

 • bude-li třeba, poradím jiného odborníka či službu vhodnou pro pomoc právě s s vaším problémem.

Pro krizovou intervenci a konzultace v akutních situacích mohu být dispozici už následující týden – nejčastěji v dopoledních hodinách. 

Veškeré služby jsou hrazeny přímo (nemám smlouvu se ZP).

Základní cena individuálního setkání  je 900 Kč za 50min.

Podrobné informace o cenách služeb a podmínkách spolupráce čtěte, prosím, v Ceníku.

krizova_intervence

Kde najdete více informací

Více o mém vzdělání, kvalifikaci a zkušenostech najdete na stránce O mně.

Podkrovní blog

Nic není černobílé

V životě nic není černobílé

Jak se rozhodnout, když je málo času, rozhodnutí může zásadně změnit váš život a když ho uděláte, nepůjde vzít zpět? Máte to v ruce, černé na bílém: fotku z ultrazvuku, potvrzení o těhotenství (nečekaném, nechtěném) nebo lékařskou zprávu o nemoci či závažné vývojové vadě vašeho děťátka. Co teď?

Číst dál »
Jak se poprat se vztekem

Vztek – jak se s ním poprat (a nikoho nezabít)

Hněv, vztek a agrese – další z nepříjemných emocí a projevů, které patří do života a často přicházejí do popředí v těžkých chvílích a obdobích. K čemu je vlastně vztek dobrý? A jak se se vztekem “poprat”, abychom se navzájem “nezakousli” a nemuseli se za sebe později stydět?

Číst dál »
džiberiš

Džiberiš: vypusť to ven!

Džiberiš – nebo také hatmatilka, breptání a vůbec vyjadřování pocitů hlasem a gesty, bez smysluplných slov a rozmýšlení, dokáže krásně uvolnit přetlak, vyčistit hlavu, a “vypustit z pusy” i to, co by (společensky přijatelnými) slovy nešlo.

Číst dál »
otevíráme po COVID-19

Během zmírněných opatření proti koronaviru

od 11.5.2020 

znovu poskytuji terapeutické služby a odbornou psychologickou pomoc osobně

(s dodržením všech hygienických opatření)

 ale zůstává i možnost on-line setkánní prostřednictvím Skype.

Od června také znovu běží kurzy.