PSYCHOTERAPIE, PORADENSTVÍ
KRIZOVÁ INTERVENCE


Odborná psychologická pomoc, terapie traumat, provázení v sebepoznání a seberozvoji, informace a poradenství

Psychoterapie

Psychoterapie je léčba psychických (duševních, emočních, osobních…) obtíží psychologickými prostředky – především rozhovorem. Obvykle znamená dlouhodobou spolupráci s odborníkem – psychoterapeutem. (Více o mé odborné způsobilosti, zkušenostech a zaměření najdete na stránce O mně).

Lidé často vyhledávají psychologickou pomoc, když jim jejich psychické obtíže příliš znesnadňují život a sami už si nevědí rady (podobně, jako hledají fyzioterapeuta, když už se pro bolest nedá hnout). V takovém případě je někdy dobré spolupracovat ještě s lékařem – psychiatrem, případně praktickým lékařem, který předepíše léky.

Psychoterapie může být také způsob sebepoznání a práce na sobě (podobně jako mnozí chodí na fyzioterapii, protože chtějí zlepšit své držení těla a pohybové vzorce, aby se cítili dobře a bolestem a úrazům předcházeli). 

 

Psychoterapie vyžaduje odvahu, čas, energii a peníze

Jen výjimečně vede k očekávanému cíli (zbavení se obtíží) či změně v životě (sebedůvěra, fungující vztahy…) pouze uvědomění, “prozření”. Pochopení, kdy a jak mé obtíže vznikly (ano, obvykle to bývá v dětství nebo během traumatizujícího zážitku), je velmi důležité, ale samo o sobě většinou nestačí. Je potřeba změnit hluboce zakořeněné zvyky, jak zacházíme sami se sebou a se světem, a naučit se jiné, zdravější způsoby fungování. (Podobně jako při zlepšování tělesné kondice jsou zřetelné výsledky až po nějakém čase cvičení.)

 

Rozhodnutí vstoupit do psychoterapie 

je už prvním (a naprosto zásadním) krokem na cestě ke změně. Je dobré předem počítat s tím, že to bude cesta – proces, který vyžaduje kromě platby za sezení i vaše osobní nasazení, energii a pozornost, kterou chcete a můžete sami sobě (léčbě svých obtíží, zpracování svých témat) věnovat. 

 

Pokud cítíte, že chcete a potřebujete psychoterapeutickou pomoc, ale jste ve finanční tísni, vyhledejte psychoterapii hrazenou ze zdravotního pojištění nebo za dotovanou cenu v Sociální klinice.

Pokud máte závažné problémy, ale z jakéhokoli důvodu nechcete nebo nemůžete nyní věnovat potřebný čas a energii dlouhodobé práci – prostě potřebujete úlevu rychlou a hned, doporučuji psychologickou krizovou intervenci.

Co vám mohu nabídnout v psychoterapii

 • Společně zpracujeme zážitek traumatu a vyléčíme vaše posttraumatické psychické obtíže;

 • vypátráme příčiny úzkostných či depresivních obtíží, odhalíme nefunkční programy, pomohu vám porozumět jim a společně najdeme nové způsoby, jak zacházet se sebou a svým životem, aby se tyto symptomy nevracely,

 • pomohu vám vyřešit problémy ve vztazích, vztahové a rodinné krize, osamělost;

 • naučím vás zvládat stres, znovu se postavit na nohy po syndromu vyhoření, najít zdroje zdraví a síly při chronickém vyčerpání a psychosomatických obtížích;

 • provedu vás náročnou životní situací: truchlením po ztrátě blízkého člověka či důležité životní hodnoty, podpořím vás během péče o nemocného či umírajícího, spolu zvládneme vaše vážné onemocnění a pod. 

 • pomohu vám najít hlubokou sebedůvěru a spokojenost v se svým životem;

 • specializuji se na terapii postabortivního syndromu: ošetřím bolavá témata související s potratem (umělým i spontánním) či úmrtím děťátka později v těhotenství a kolem porodu. Ráda vám budu oporou i během těhotenství a mateřství, jehož okolnosti nejsou příznivé.

 • pomohu vám pochopit a ošetřit psychické souvislosti neplodnosti a budu vám oporu během procesu umělého oplodnění (IVF).

Nevadí, pokud nevíte přesně, jak svůj problém nebo téma pojmenovat a jestli je psychoterapeutická cesta se mnou jako průvodcem pro vás to pravé. První setkání je seznamovací (“oťukávací”) a nezávazné – společně zjistíme, zda je psychoterapie to, co chcete a potřebujete. A pokud ano, podle vašich aktuálních potřeb a možností domluvíme společný plán: hlavní téma a cíl naší spolupráce, předběžný časový horizont a konkrétní podmínky.

 

Konzultace a psychoterapie probíhají osobně nebo on-line prostřednictvím Skype či Zoom či po telefonu.

POD KROVY není zdravotnické zařízení – veškeré služby jsou hrazeny přímo (nemám smlouvu se ZP). 

Cena úvodního 90minutového setkání je 2500Kč, cena sezení při dlouhodobé pravidelné spolupráci  je 1200-1300 Kč za 50min

Podrobné informace o cenách služeb a podmínkách spolupráce najdete v Ceníku.

Uzdravovat znamená dotýkat se s láskou toho, čeho jsme se dosud dotýkali se strachem.”

                                                                                                                                           Stephen Levine

Krizová intervence

Krizová intervence je něco jako psychologická (psychoterapeutická) pohotovost. Spolupráce obvykle trvá jen několik setkání, ale stává se, že stačí i sezení jediné – které vás uklidní a nasměruje. 

Krize jsou náročné chvíle a období v životě, výzvy či zkoušky – mnohdy však nad naše aktuální síly.  Typicky s sebou nesou silné negativní emoce, potíže s pozorností a pamětí, “zacyklené” myšlení a nejrůznější psychosomatické projevy. Při delším trvání krize se objevuje vyčerpání, bezradnost a někdy též zdravotní obtíže.  Často se v krizi také vracejí dřívější nezpracovaná témata nebo zhoršují dlouhodobé obtíže prakticky v jakékoli oblasti.

Psychologická “první pomoc” se soustředí právě a jen na zvládnutí těchto akutních obtíží a nastolení co nejoptimálnějších podmínek pro ujasnění si priorit a řešení konkrétního problému. Úkolem krizového interventa je pomoci vám, abyste to zvládli sami – v tomto se podobá koučingu.

Jak vám mohu být užitečná při psychické krizi

 
 • Odbornou pomoc v akutních situacích nabízím dospělým jednotlivcům, výjimkou je pouze párová konzultace 2 klienti +2 terapeuti společně s kolegou Slávkem Keprtem.

 • podržím vás při zhoršení či atace duševního nebo tělesného onemocnění, které jinak zvládáte sami. Pomohu vám rozhodnout se o další léčbě nebo její změně.

 • pomohu vám “oklepat se” ze šoku z náhlé nepříjemné nebo tragické události.  Pomohu vám pochopit a zpracovat co se stalo, najít pevnou půdu pod nohama a cestu, jak žít dál. 

 • mnohé krizové situace se v lidském životě typicky opakují, proto mohu nabídnout radu či inspiraci ze svých odborných znalostí a zkušeností;

 • nestranně s vámi proberu těžká dilemata – třeba rozhodování o těhotenství, vztahu, práci či studiu. Společně probereme všechny možnosti a okolnosti, pomohu vám slyšet vaše jedinečné osobní potřeby a touhy, urovnat si myšlenky a hodnoty a najít odvahu a sílu k rozhodnutí a jeho realizaci;

 • společně najdeme zdroje jistoty a pozitivní energie a také prostor pro odreagování stresu a zátěže v situacích, kdy se toho sešlo příliš mnoho najednou a docházejí vám síly;

 • naučím vás zklidňující techniky práce s myslí, emocemi i tělem, abyste lépe zvládali sami sebe v náročném období;

 • bude-li třeba, poradím jiného odborníka či službu vhodnou pro pomoc právě s s vaším problémem.

Pro krizovou intervenci a konzultace v naléhavých situacích najdeme termín do 10 dnů

Cena je 2500Kč za 1,5hod.

POD KROVY není zdravotnické zařízení, veškeré služby jsou hrazeny přímo (nemám smlouvu se ZP).

Podrobné informace o cenách služeb a podmínkách spolupráce čtěte, prosím, v Ceníku.

interier psychoterapie POD KROVY

Kde najdete více informací

Více o mém vzdělání, kvalifikaci a zkušenostech najdete na stránce O mně.

Podkrovní blog

strach ze strachu

Strach ze strachu

Zvláště poslední dobou mezi negativními emocemi, které potřebují mí klienti v terapii zpracovat a opečovat, jasně vede strach a úzkost. Velmi často si tento pocit ohrožení, úzkosti a strachu ještě násobíme a komplikujeme dalšími negativními emocemi, které jsme zvyklí vytvářet si sami ve své hlavě.

Číst dál »
Nic není černobílé

V životě nic není černobílé

Jak se rozhodnout, když je málo času, rozhodnutí může zásadně změnit váš život a když ho uděláte, nepůjde vzít zpět? Máte to v ruce, černé na bílém: fotku z ultrazvuku, potvrzení o těhotenství (nečekaném, nechtěném) nebo lékařskou zprávu o nemoci či závažné vývojové vadě vašeho děťátka. Co teď?

Číst dál »
Jak se poprat se vztekem

Vztek – jak se s ním poprat (a nikoho nezabít)

Hněv, vztek a agrese – další z nepříjemných emocí a projevů, které patří do života a často přicházejí do popředí v těžkých chvílích a obdobích. K čemu je vlastně vztek dobrý? A jak se se vztekem “poprat”, abychom se navzájem “nezakousli” a nemuseli se za sebe později stydět?

Číst dál »
džiberiš

Džiberiš: vypusť to ven!

Džiberiš – nebo také hatmatilka, breptání a vůbec vyjadřování pocitů hlasem a gesty, bez smysluplných slov a rozmýšlení, dokáže krásně uvolnit přetlak, vyčistit hlavu, a “vypustit z pusy” i to, co by (společensky přijatelnými) slovy nešlo.

Číst dál »

V DOBĚ KORONAVIROVÉ

otevíráme po COVID-19

 Psychoterapeutické služby, 

odbornou psychologickou pomoc 

a krizovou intervenci 

poskytuji OSOBNĚ

 za dodržení všech ochranných opatření (pravidelné testování, respirátor, větrání, dezinfekce rukou i povrchů a dodržování rozestupů.

 

Zároveň zůstává i možnost 

on-line setkání

(prostřednictvím Zoom) podle preferencí klienta.

 

Kurzy se konají živě POD KROVY s malým počtem účastníků.