Krizová intervence

Krizová intervence

Krizová intervence

je něco jako psychologická (psychoterapeutická) pohotovost. Měla by být dostupná rychle – v řádu dnů maximálně týdnů. Spolupráce s psychologem obvykle trvá jen několik setkání, ale stává se, že stačí i sezení jediné – které vás uklidní a nasměruje.

Krize

jsou náročné chvíle a období v životě, výzvy či zkoušky – mnohdy však nad naše aktuální síly.  Typicky s sebou nesou silné negativní emoce, potíže s pozorností a pamětí, „zacyklené“ myšlení a nejrůznější psychosomatické projevy. Při delším trvání krize se objevuje vyčerpání, bezradnost a někdy též zdravotní obtíže. Často se v krizi také vracejí dřívější nezpracovaná témata nebo zhoršují dlouhodobé obtíže prakticky v jakékoli oblasti.

Psychologická „první pomoc“

se soustředí právě a jen na zvládnutí těchto akutních obtíží a nastolení co nejoptimálnějších podmínek pro ujasnění si priorit a řešení konkrétního problému. Úkolem krizového interventa je pomoci vám, abyste to zvládli sami – v tomto se podobá koučinku.

Jak vám mohu být užitečná při psychické krizi

  • Odbornou pomoc v akutních situacích nabízím dospělým jednotlivcům, výjimkou je pouze párová konzultace 2 klienti +2 terapeuti společně s kolegou Slávkem Keprtem.

  • Podržím vás při zhoršení či atace duševního nebo tělesného onemocnění, které jinak zvládáte sami. Provedu vás rozhodováním o další léčbě nebo její změně.

  • Pomohu vám „oklepat se“ ze šoku z náhlé nepříjemné nebo tragické události.  Zpracujeme co se stalo, najdete porozumění, pevnou půdu pod nohama a cestu, jak žít dál.

  • Nestranně s vámi proberu těžká dilemata – třeba rozhodování o těhotenství, vztahu, práci či studiu. Podíváme se na všechny možnosti a okolnosti, pomohu vám slyšet vaše jedinečné osobní potřeby a touhy. Urovnáte si myšlenky a hodnoty a najdete odvahu a sílu k rozhodnutí a jeho realizaci;

  • Společně najdeme zdroje jistoty a pozitivní energie a také prostor pro odreagování stresu a zátěže v situacích, kdy se toho sešlo příliš mnoho najednou a docházejí vám síly;

  • Naučím vás zklidňující techniky práce s myslí, emocemi i tělem, abyste lépe zvládali sami sebe v náročném období.

Mnohé krizové situace se v lidském životě typicky opakují, proto mohu nabídnout radu či inspiraci ze svých odborných znalostí a zkušeností. Bude-li třeba, poradím jiného odborníka či službu vhodnou pro pomoc právě s vaším problémem.

Pro krizovou intervenci se hodí mít více času, proto nabízím prodloužená 90minutová sezení. Objednat se můžete kdykoli, pohodlně prostřednictvím rezervačního systému – vyberte si, zda vám vyhovuje setkat se osobně (POD KROVY, v centru Prahy) nebo on-line prostřednictvím Zoom.

 

Zajímá vás krizová intervence i teoreticky?

Chcete si vědět rady a umět psychicky pomoci druhým lidem v těžkých chvílích?

Základy psychické pomoci v krizi patří mezi zásadní životní dovednosti, podobně jako minimum z první pomoci, bohužel se o nich moc nemluví a nepatří do povinné výuky. Není to nic těžkého, většinou intuitivně „víte“. V kurzu První psychická pomoc pro laiky vám dám potřebné informace a naučím vás, jak zvládat náročné emoce u sebe i druhých, jak ošetřit šok a paniku, jak pomoci v truchlení a kdy hledat odbornou pomoc.