PRVNÍ PSYCHICKÁ POMOC pro laiky

Minimum psychologických informací a zkušeností pro přežití a pomoc druhým

Co je první psychická pomoc?

Znáte 5T? Umíte stabilizovanou polohu, umělé dýchání a masáž srdce? A přesto se cítíte v rozpacích, když máte kamarádce ošetřit akutně zlomené srdce? Nevíte kde a jak sebrat sílu, když se po…  všechno najednou? A nebo jste už od malička “vrby”, umíte vyslechnout, poradit a pomoci intuitivně a chcete si být jistější? Zajímáte se o psychologii a chcete vědět, jaké psychologické “chvaty” používají zkušení psychoprofíci?

Krizová intervence 

je specializovaná disciplína v psychologické pomoci. Je mnohem víc o “tady a teď” a moc se nezabývá osobní historií a životními souvislostmi (na rozdíl od psychoterapie). Nejvíce se použivá ve vypjatých a psychicky náročných situacích – krizích a pro první ošetření akutních traumatických zážitků.

 

Umění pomoci v krizi

Pracovala jsem dohromady 12 let v psychologické “první linii” na několika linkách důvěry – na místě, kde se dostane ošetření a psychologické pomoci každému, kdo zavolá, kdykoli a s jakýmkoli problémem. Od roku 2006 krizovou intervenci učím psychology, sociální pracovníky, zdravotníky, vojáky a další  pomáhající profesionály. 

Kurz První psychická pomoc pro laiky

Do kurzu První psychické pomoci pro laiky jsem vybrala esenci toho nejdůležitějšího, co pochopí a zvládne každý, i bez jakéhokoli psychologického povědomí nebo zkušenosti. Protože těžké věci, (a někdy opravdové hrůzy) trápení, dilemata, nemoci a krize se v životě nevyhnou nikomu. Jsem přesvědčená, že znát zásady první psychické pomoc je stejně potřebné  jako umět poskytnout první pomoc. (A to se povinně učí už děti na základce.)  Více o mně najdete tady.

Kurz První psychická pomoci pro laiky

Dva dny našlapané „nalejvárny“ z psychologie a krizové intervence. Teoretické základy a praktické postupy jak rozpoznat a dobře zvládnout psychickou krizi u sebe i u druhých. 

Budete vědět, co dělat a co říkat, abyste pomohli (a také, co rozhodně nedělat a neříkat, abyste nepřitížili) sobě i blízkým, když prožívají něco těžkého. Poznáte, kdy je potřeba obrátit se na odbornou pomoc, a budete vědět, kde ji hledat. A také, jak ochránit sebe sama, aby vás trápení druhých nezavalilo.

Jak kurzy vypadají?

Kurzy  jsou vedeny formou přednášky, ale maximálně prakticky a “polopaticky”, se spoustou příkladů z praxe. V malé skupině maximálně 15 lidí je dostatek prostoru pro vaše otázky a zkušenosti.

Kurz je dvoudenní: 1. den základy, 2. den těžší témata. Můžete se rozhodnout, zda absolvujete pouze 1. část, nebo si dopřejete rovnou obě dvě části. POZOR! 2. část je přístupná pouze absolventům kurzu První psychická pomoc 1 (případně dřívějšího jednodenního či půldenního kurzu První psychická pomoc v POD KROVY).

Kurzy nejsou akreditované, ale každý dostane krásné potvrzení o účasti.

 Pro koho jsou kurzy První psychické pomoci vhodné?

 • Znát zásady psychické pomoci se hodí opravdu každému!
 • Kurz je koncipován pro laiky. Nepotřebujete žádné předchozí znalosti psychologie, medicíny ani jiné. 
 • Ocení ho studenti nebo uchazeči o studium psychologie a pomáhajících profesí;
 • Rádi ho navštěvují učitelé, vychovatelé, pracovníci v sociálních službách a z další, kdo pracují s lidmi;
 • Kurz není sebezkušenostní, nemůžeme se věnovat terapeutickému ošetření osobních krizí či obtíží účastníků. Vzhledem k probíraným závažným a neveselým tématům, prosím zvažte svou účast, pokud zrovna sami prožíváte něco velmi těžkého.
Odnesete si miniskripta se shrnutím toho nejdůležitějšího a odkazy, kde hledat odbornou pomoc. Také mnoho “aha” poznatků, které se vám budou hodit každý den v práci i v osobním životě. Prohloubí se vaše schopnost empatie a pochopení pro druhé, nakazíte se nadhledem, tolerancí a laskavostí k sobě i lidem 🙂

Sdílená radost je dvojnásobná radost!

Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp
První psychická pomoc 1

První psychická pomoc 1
základy krizové intervence a práce s emocemi

Nejzákladnější základ pro psychické přežití. 

Obsah kurzu:

 • co je to stres – krize – šok – trauma
 • jak funguje mozek a psychika v zátěži a krizi
 • stresová reakce a jak funguje tělo v zátěži a krizi
 • mýty o zvládání psychicky náročných situací
 • zásady první psychické pomoci (které zvládne každý ;-))
 • zvládání šokových stavů
 • k čemu jsou dobré negativní emoce a co s nimi
 • co znamená pláč a jak se chovat k plačícímu
 • porozumění frustraci – hněvu – agresi
 • jak se nestát “cholerikem”,  jak zabránit eskalaci konfliktu
 • porozumění strachu – úzkosti – panice
 • jak přemoci strach a jak zvládnout záchvat paniky
 • jak (dlouho) se hojí duše a k čemu je všechno to trápení dobré

+ lehce sebezkušenostní nakouknutí do vlastních emočních “programů”

kurz První psychická pomoc 2

První psychická pomoc 2
truchlení, traumata a psychopatologie

Druhá navazující část na kurz První psychická pomoc 1 – ošetření životních tragedií a závažných psychických stavů.

Obsah kurzu:

 • co říkat lidem truchlícím, zasaženým nějakou životní katastrofou;
 • jak pomoci, když se “nedá nic dělat”;
 • proces truchlení;
 • fáze truchlení, komplikace, provázení v zármutku
 • co je to trauma a co dělá s psychikou;
 • základní pravidla pomoci traumatizovanému;
 • psychická KPZ
 • praktický “nákuk” do psychopatologie – jak zvládat závažné stavy: deprese, psychózy, sebevražedné tendence, sebepoškozování;
 • jak se poprat s pocitem bezmoci;
 • kdy a jak přivolat odborníka a jestli pomůžou prášky;
 • kde na to vzít sílu a jak se dobře postarat o sebe;

+ lehce relaxační stabilizační praktické cvičení.

Ogranizační informace

Kde: POD KROVY, Francouzská 34, Praha 2. 

Prostor je “domácký” a je v podkroví – ve 4. patře bez výtahu.  Sedí se na pohovce, křesílkách, skládacích židlích či na sedacích polštářcích. Připravím pro vás podložky na psaní, nápoje a něco malého na zub (vodu, kávu, čaj, sušenky).

Cestující zdaleka, kteří jsou přihlášení na 1 i 2 mohou přespat přímo v POD KROVY (za 200Kč ve vlastním spacáku na matraci nebo za 350 v čistě povlečených peřinkách na lůžku. K dispozici je koupelna i kuchyňka).

Vede:  Mgr. Jana Kučerová

Počet osob: maximálně 15

 

čtvrtek a pátek 14. a 15.10.2021

vždy 9:30 – 16:30h (včetně 90min pauzy na oběd)

CENA: 

 • První psychická pomoc 1: 1600,-Kč
 • První psychická pomoc 2: 1600,-Kč (pro absolventy 1 nebo některého z dřívějších kratších kurzů první psychické pomoci).
 • S potvrzením o zaplacení 1. části dostanete poukázku na slevu 300Kč na 2. část konanou následující den. Takže za dva dny budete mít kompletní přehled za 2900Kč 😉

Přihláška je platná až po zaplacení kurzovného. Nezaplacené přihlášky jsou po 5ti dnech automaticky stornovány. Odhlášení je možné nejpozději týden předem, poté již není možné kurzovné vracet. Ale můžete za sebe poslat náhradníka.

Zkušenosti účastníků kurzu První psychická pomoc pro laiky

Jitka Kůželová
Jitka Kůželovázáří 2020
Read More
.Náplň kurzu plně naplnila mé očekávání. Pěkně jsem si ho užila a myslím, že i dost poznání z něho si odnesu do života. Líbil se mi profesionální i lidský přístup lektorky. Pěkně a srozumitelně vše vysvětlovala. Nebylo nic, čemu bych v jejím podání nerozuměla.
Daniel Krulich
Daniel Krulichzáří 2020
Read More
Nastalo pár AHA momentů a utvrzení v tom, co člověk tušil 🙂 Jana Kučerová je velmi sympatická lektorka, která opravdu ví co dělá. Rád budu pokračovat v dalších kurzech.
Kateřina Míkovcová
Kateřina Míkovcováčervenec 2020
Read More
Kurz byl užitečný, praktický, zajímavý, skvěle vedený velice sympatickou paní. Ačkoli to nemělo být pro mě nic nového, nechyběl ten správný "AHA!" efekt - a i to nové se našlo. Jsem hodně moc ráda, že jsem se mohla zúčastnit! Jeden z nejlepších a nesmysluplnějších vůbec.
Terka Mrosková
Terka Mrosková16.2.2020
Read More
Skvělý kurz první psychické pomoci. Moc milá paní psycholožka se srdcem na pravém místě. Nádherné prostředí, ve kterém se cítíte hned o mnoho lépe. Všem moc doporučuji. Velké díky, že jsem mohla být součástí toho kurzu.
Romana Horová
Romana Horová22.1.2020
Read More
Děkuji za kurz První psychické pomoci pro laiky! Pěkné a srozumitelně podané důležité informace, doprovázené příklady, ukázkami... Navíc krásné prostředí, milá terapeutka... Pro mě naplněný program.
Kateřina Švajdová
Kateřina Švajdová21.9.2019
Read More
Seminář První psychická pomoc proběhl v příjemném prostředí se skvělou lektorkou. Všem doporučuji .
Hana Krátká
Hana Krátká12.5.2019
Read More
Přínosná přednáška v příjemném prostředí a sympatická přednášející paní magistra Kučerová... Doporučuji víc takovýchto setkání👍😀
Kateřina Vorlická
Kateřina Vorlickáúnor 2020
Read More
Kurz v kouzelném podkrovním prostředí odpovídá svému popisu a snaží se obsáhnout celou škálu témat, s nimiž se člověk v životě setkává. Populárně-naučná forma je velmi pochopitelná a plná originálních názorných metafor. S kurzem jsem byla spokojená a splnil má očekávání.
Ingrid Tůmová
Ingrid Tůmoválistopad 2019
Read More
Kurz byl plný teoretických i praktických informací, velmi jsem ocenila možnost vnést do přednášky osobní zkušenosti a dostatek prostoru si povídat.
Jitka Třísková
Jitka Třískováříjen 2019
Read More
Velmi užitečný kurz i pro laiky. Rady lze aplikovat do běžného života. Určitě mě kurz někam posunul.Děkuji
Lucie Kušnírová - dula
Lucie Kušnírová - dulaČervenec 2020
Read More
Seminář jsem si pěkně užila, většina informací mi již byla známá z knih a jiných zdrojů, ale je vždy fajn mít možnost to vstřebávat naživo, s příklady z praxe a možností otázek. Ukotvilo mne to v jistotě, že to, co jsem již dříve cítila a dělala je správná cesta v zátěžových situacích a jsem ráda, že mám i kam odkazovat ostatní, v případě potřeby. Užila jsem si i relaxace a naladění a načerpala energii do dalších dní...
Previous
Next

 

Už je kurz vyprodaný? Nenašli jste termín, který by vám vyhovoval?

Nechte mi na sebe kontakt a já se vám ozvu Holubí poštou, jakmile přichystám něco nového.

Novinky můžete sledovat také na podkrovním Facebooku.

 

 

Pro skupinu alespoň 6 lidí ráda připravím soukromý workshop na přání.

 

.